Ryczałt 8,5 proc. dla branży IT coraz bardziej kontrowersyjny

Jesteś informatykiem i zastanawiasz się który ryczałt stosować: 8,5 % czy 12%? Jak upewnić się czy stawka 8,5 % ryczałtu nie zostanie podważona przez Urząd Skarbowy? Sprawdź nasze sugestie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jako jedna z atrakcyjniejszych form opodatkowania w branży IT, wciąż zyskuje na popularności. Tendencja ta nie idzie jednak w parze z przychylnością urzędów skarbowych w stosunku do podatników, którzy zdecydowali się korzystać z preferencyjnej stawki 8,5 proc. Zastosowanie tej stawki jest coraz częściej kwestionowane przez administrację skarbową, co w ostateczności może grozić koniecznością dopłaty podatku wraz z odsetkami.

Wątpliwości związane z zastosowaniem 8,5 czy 12 proc. stawki ryczałtu wynikają głównie z braku jednoznacznej interpretacji przepisów w tym zakresie. Ustawa wskazuje jedynie, że wyższą - 12 proc. stawkę należy zastosować, jeśli podatnik świadczy usługi związane z oprogramowaniem. Przepis nie precyzuje jednak, co należy rozumieć pod pojęciem takich usług oraz czy dotyczyć ma on wyłącznie o programistów czy także innych specjalistów z branży IT.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości zastosowanej stawki ryczałtu, najbardziej optymalnym rozwiązaniem zdaje się być wystąpienie z wnioskiem do dyrektora KIS o wydanie interpretacji indywidualnej. Administracja skarbowa szczegółowo przeanalizuje wówczas stan faktyczny przedstawiony przez podatnika i jednoznacznie odpowie, jaka stawka będzie właściwa w danym, indywidualnym przypadku. 

Innym rozwiązaniem może być skorygowanie deklaracji podatkowej z własnej inicjatywy i zapłata zaległego podatku według wyższej stawki. 

Alternatywnie, należy na bieżąco śledzić interpretacje wydawane przez administrację skarbową i zareagować dopiero wtedy, gdy interpretacje będą wyraźnie kształtowały się w niekorzystną stronę. Jest to jednak rozwiązanie obarczone dużym ryzykiem poniesienia negatywnych konsekwencji finansowych w przypadku, gdy przez długi czas stosowana była nieprawidłowa stawka ryczałtu.

Niezależnie od podjętych kroków, należy pamiętać o skrupulatnym gromadzeniu szczegółowej dokumentacji dotyczącej świadczonych usług na wypadek ewentualnej kontroli skarbowej. Dobrze udokumentowany stan faktyczny pomoże to obronić zastosowaną stawkę ryczałtu i w efekcie uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji finansowych.

Nasze inne artykuły

Zobacz wszystkie
Od stycznia 2025 zmieni się składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Od stycznia 2025 zmieni się składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie nowe zasady dotyczące wysokości składki zdrowotnej oraz sposobu jej obliczania. Co dokładnie oznaczają te zmiany?
Czytaj więcej
Czy osoba zajmująca się finansami w firmie rzeczywiście musi być uważana za "party-killera"?

Czy osoba zajmująca się finansami w firmie rzeczywiście musi być uważana za "party-killera"?

To tylko jeden z mitów, ale o tym w rozmowie założycieli - Ani i Bartka na kanale Founders. Poznajcie tajniki księgowości jako skarbnicy wiedzy o firmie.
Czytaj więcej
Zobacz wszystkie