Ryczałt 8,5 proc. dla branży IT coraz bardziej kontrowersyjny

Jesteś informatykiem i zastanawiasz się który ryczałt stosować: 8,5 % czy 12%? Jak upewnić się czy stawka 8,5 % ryczałtu nie zostanie podważona przez Urząd Skarbowy? Sprawdź nasze sugestie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jako jedna z atrakcyjniejszych form opodatkowania w branży IT, wciąż zyskuje na popularności. Tendencja ta nie idzie jednak w parze z przychylnością urzędów skarbowych w stosunku do podatników, którzy zdecydowali się korzystać z preferencyjnej stawki 8,5 proc. Zastosowanie tej stawki jest coraz częściej kwestionowane przez administrację skarbową, co w ostateczności może grozić koniecznością dopłaty podatku wraz z odsetkami.

Wątpliwości związane z zastosowaniem 8,5 czy 12 proc. stawki ryczałtu wynikają głównie z braku jednoznacznej interpretacji przepisów w tym zakresie. Ustawa wskazuje jedynie, że wyższą - 12 proc. stawkę należy zastosować, jeśli podatnik świadczy usługi związane z oprogramowaniem. Przepis nie precyzuje jednak, co należy rozumieć pod pojęciem takich usług oraz czy dotyczyć ma on wyłącznie o programistów czy także innych specjalistów z branży IT.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości zastosowanej stawki ryczałtu, najbardziej optymalnym rozwiązaniem zdaje się być wystąpienie z wnioskiem do dyrektora KIS o wydanie interpretacji indywidualnej. Administracja skarbowa szczegółowo przeanalizuje wówczas stan faktyczny przedstawiony przez podatnika i jednoznacznie odpowie, jaka stawka będzie właściwa w danym, indywidualnym przypadku. 

Innym rozwiązaniem może być skorygowanie deklaracji podatkowej z własnej inicjatywy i zapłata zaległego podatku według wyższej stawki. 

Alternatywnie, należy na bieżąco śledzić interpretacje wydawane przez administrację skarbową i zareagować dopiero wtedy, gdy interpretacje będą wyraźnie kształtowały się w niekorzystną stronę. Jest to jednak rozwiązanie obarczone dużym ryzykiem poniesienia negatywnych konsekwencji finansowych w przypadku, gdy przez długi czas stosowana była nieprawidłowa stawka ryczałtu.

Niezależnie od podjętych kroków, należy pamiętać o skrupulatnym gromadzeniu szczegółowej dokumentacji dotyczącej świadczonych usług na wypadek ewentualnej kontroli skarbowej. Dobrze udokumentowany stan faktyczny pomoże to obronić zastosowaną stawkę ryczałtu i w efekcie uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji finansowych.

Nasze inne artykuły

Zobacz wszystkie
Relacja z konferencji Founders Mind 2024

Relacja z konferencji Founders Mind 2024

Nasza firma objęła partnerstwo konferencji dla przedsiębiorców Founders Mind 2024. Zobacz co działo się 14 maja w Złotych Tarasach
Czytaj więcej
Jak skalować mały biznes doradczy i nie zwariować?

Jak skalować mały biznes doradczy i nie zwariować?

Jak zdobyć nowych klientów? Jak pozyskać wysoko wykwalifikowanych pracowników? W jaki sposób skalować naszą organizację, zachowując najwyższą jakość usług? Case: Torero Solutions
Czytaj więcej
Mały ZUS 2025 - ile wyniesie? Będą zmiany.

Mały ZUS 2025 - ile wyniesie? Będą zmiany.

Rząd zaproponował jednorazową podwyżkę płacy minimalnej w 2025 roku. Od stycznia przyszłego roku kwota ta wyniesie 4626 zł brutto. Oznacza to wzrost o 7,6% w stosunku do obecnej wysokości. Nowa wysokość płacy minimalnej wpłynie również na wzrost składek ZUS o 7,6% dla przedsiębiorców korzystających z preferencyjnego "małego ZUS-u
Czytaj więcej
Zobacz wszystkie