Od stycznia 2025 zmieni się składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie nowe zasady dotyczące wysokości składki zdrowotnej oraz sposobu jej obliczania. Co dokładnie oznaczają te zmiany?

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Obecnie, składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej) wynosi 9%, zaś dla tych korzystających z podatku liniowego to 4,9% dochodu (ale nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia). Od 1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie nowe zasady dotyczące wysokości składki zdrowotnej oraz sposobu jej obliczania. Co dokładnie oznaczają te zmiany?

Nowe zasady ustalania stawki zdrowotnej od 2025 r.

Według zapowiedzi, od nowego roku składka ta ma ulec obniżeniu, zaś sposób jej wyliczania ma zostać uproszczony. Docelowo wysokość składki będzie jednak wciąż zależna od formy opodatkowania przedsiębiorcy. 

Skala podatkowa a składka zdrowotna:

Najmniej skomplikowane zasady obowiązywać mają przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Dla takich podatników nie będzie już konieczności comiesięcznego obliczania wysokości składki, gdyż będzie ona stała i wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (wg danych za 2025 r., składka ta wyniosłaby 310 zł).

Podatek liniowy a składka zdrowotna:

Dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, stawka składki będzie uzależniona od wysokości dochodu:

  • Jeśli miesięczny dochód nie przekroczy 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (15.648 zł w 2024 r.), składka zdrowotna wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (czyli tyle samo, co w przypadku podatników na zasadach ogólnych).
  • Jeśli miesięczny dochód przekroczy 2-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, składka wyniesie 4,9% od nadwyżki dochodu ponad 2-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Ważną zmianą dla tej grupy przedsiębiorców będzie utrata możliwości odliczenia całości lub części składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodów. Przepisy mają jednak umożliwić opłacenia składki w oparciu o 1/12 rocznego dochodu za ostatni rok.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a składka zdrowotna:

Dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem stawka również zróżnicowana i uzależniona od osiąganych przychodów:

  • Jeśli miesięczny przychód nie przekroczy 4-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (31.296 zł w 2024 r.), składka zdrowotna wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (czyli tyle samo, co w przypadku podatników na zasadach ogólnych).
  • Jeśli miesięczny przychód przekroczy 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, do składki wyliczonej w sposób wspomniany powyżej trzeba będzie doliczyć dodatkowo 3,5% od nadwyżki przychodu ponad 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Ważną zmianą dla podatników liniowych oraz ryczałtowców będzie to, że podstawa obliczania składki zdrowotnej nie będzie zawierać przychodów ze zbycia środków trwałych, czyli np. środków ze sprzedaży służbowego samochodu. Dzięki temu wysokość składki nie będzie wyższa w przypadku, gdy taka sprzedaż nastąpi. 

Również w przypadku tej grupy podatników, nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej w ramach zeznania rocznego PIT.

Karta podatkowa a składka zdrowotna:

Dla przedsiębiorców rozliczających się z wykorzystaniem karty podatkowej, składka zdrowotna będzie stała i wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. W tym przypadku możliwość odliczania składek zdrowotnych od PIT rownież zostanie wyłączona.

Podsumowanie:

“Nowa składka zdrowotna oznacza korzyść dla 93% podatników - szczególnie tych o niższych i średnich dochodach. Porządkujemy i upraszczamy zasady odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne i zapewniamy stabilność finansową systemu ochrony zdrowia”– powiedział minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to istotny krok w kierunku uproszczenia systemu podatkowego. Jednakże, mogą one mieć istotny wpływ na kondycję finansową wielu przedsiębiorstw. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco śledzić wszelkie nowości w tym zakresie oraz konsultować się z ekspertami podatkowymi. 

Źródło oraz więcej informacji znajduje się w oficjalnej broszurze wydanej przez Ministerstwo Finansów dnia 21.03.2024. 

Nasze inne artykuły

Zobacz wszystkie
Relacja z konferencji Founders Mind 2024

Relacja z konferencji Founders Mind 2024

Nasza firma objęła partnerstwo konferencji dla przedsiębiorców Founders Mind 2024. Zobacz co działo się 14 maja w Złotych Tarasach
Czytaj więcej
Jak skalować mały biznes doradczy i nie zwariować?

Jak skalować mały biznes doradczy i nie zwariować?

Jak zdobyć nowych klientów? Jak pozyskać wysoko wykwalifikowanych pracowników? W jaki sposób skalować naszą organizację, zachowując najwyższą jakość usług? Case: Torero Solutions
Czytaj więcej
Mały ZUS 2025 - ile wyniesie? Będą zmiany.

Mały ZUS 2025 - ile wyniesie? Będą zmiany.

Rząd zaproponował jednorazową podwyżkę płacy minimalnej w 2025 roku. Od stycznia przyszłego roku kwota ta wyniesie 4626 zł brutto. Oznacza to wzrost o 7,6% w stosunku do obecnej wysokości. Nowa wysokość płacy minimalnej wpłynie również na wzrost składek ZUS o 7,6% dla przedsiębiorców korzystających z preferencyjnego "małego ZUS-u
Czytaj więcej
Zobacz wszystkie